Cambaza Bak.


Cambaza bak.Eskiden büyük sirklerin sahnelendiği gösteriler dolandırıcılar için kaçırılmaz bir fırsatmış.Tele cambaz çıktığı zaman cambaza bak diye bağırırlar,halk büyük bir heyecanla cambazları izlemeye başladığında seyircilerin cüzdanlarını çalarlarmış...
Hükümetin bugün yaptığının cambaza bak oyunundan bir farkı yok.Oynanan oyunun bir tek ismi değişiyor.Suriye'ye bak oluyor misal..Suriye'de yaşanan acılar hükümeti çok yakından ilgilendirirken ne yazık ki Van'da yanarak ölen çocuklardan bahsedilmiyor.Soğukta donan,açlık çeken,evsiz insanlar göz önüne getirilmiyor.Suriye'ye bak..Kimin ne çıkarı varsa artık Suriye'den...
Ertesi gün bedelliye bak oluyor oyunun adı.Bir Anadolu türküsü vardır."Zenginimiz bedel verir,askerimiz fakirdendir" der.İnsan hayatının para ile ölçüldüğü, ne kadar paran varsa o kadar yaşarsınların ülkesi olmuşuz.
Yeni konu Dersim Katliamı...Ekrandan sert ses tonuyla bağırıyor başkakan sizin tarihinizde bunlar var diye..(kastettiği İsmet İnönü)Salon göz yaşları içinde alkışlıyor.Alkışlar geçmişe kin dolu,avuçlar öç alırcasına vuruyor birbirine.
Evet...Onlar var bizim tarihimizde "onlar ki toprakta karınca, suda balık, havada kuş kadar çokturlar; korkak, cesur, hakim ve çocukturlar kahreden ve yaratan ki onlardır, destanımızda yalnız onların maceraları vardır."* Bizim tarihimizde Mustafa Kemal var.Senin 10 Kasımlarda put gibi duruyoruz da ne oluyor dediğin..Bizimse büyük bir hasretle andığımız Mustafa Kemal.
Bizim tarihimiz;sofrasında yiyecek ekmeği zor bulurken cephede ki askere son lokmasını bağışlayan Anadolu halkı,günlerce uykusuz kalıp cepheden cepheye koşturan askerlerle dolu.İsmet İnönü var bizim tarihimizde.Hani şu düşmana karşı canını dişine takıp savaşan komutan.Genç Cumhuriyet uzun yıllar yaşasın diye canını veren Kubilay var tarihimizde..
Biz seve seve yüzleşiriz tarihimizle...Şan ve şeref dolu.Şimdi sen söyle sen yüzleşir misin tarihinle??
Damat Ferit'le,Ali Galip'le...Kubilayı "Cumhuriyet Şehidini" öldüren Derviş Mehmêt'le sen yüzleşebilir misin???
Mehmet Keskin
*Nazım Hikmet..